zaterdag 23 januari
Het is 14.00 uur en Gerrie Rens heet iedereen welkom. Het is de eerste keer dat we samen komen in het nieuwe jaar en ze wenst iedereen een goed en gezegend Nieuwjaar. Gerrie spreekt de hoop uit dat we met elkaar een fijn jaar zullen hebben.
Grietje van der Linde is als commissielid afwezig omdat ze vandaag 80 jaar is geworden. Een kaart gaat rond en iedereen schrijft de naam erop. Gerrie verwoordt het mooi: Grietje met haar fotografische geheugen kan zo de gezichten bij de namen voegen.
Ook een woord van welkom aan de luisteraars op de Hullen en natuurlijk aan onze gast de heer Scheffers uit Stolwijk.
Deze middag zingen we uit het Liedboek voor de Kerken. We beginnen met lied 314 o.l.v. onze pianist Jaap van Boven. Een woord ter bemoediging horen we uit een bundel van Annie Berends-Kardijk getiteld “Elke dag een schone lei”. Een gedeelte uit Johannes 15 wordt behandeld. Jezus zegt: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. Niemand komt tot de Vader dan door Mij. We kunnen zelf de juiste weg kiezen om bij de Vader te komen. Als je Hem binnengelaten hebt in je leven ben je op weg naar die volle waarheid. Jezus zegt ook: Ik ben de ware wijnstok en gij zijt de ranken, blijft in Mij. We zien het voor ons, Jezus de Wijnstok en wij de ranken. Als we verbonden blijven met de wijnstok, dan is er groei. Verbonden blijven door te luisteren naar Hem, te bidden tot Hem en te volharden daarin. Het is waardevol om naar te luisteren en zeker ook om ons naar uit te strekken. We zingen heel toepasselijk Lied 78 “Laat me in u blijven groeien, bloeien”. Daarna lied 326 “Een rijke schat van wijsheid”.
De heer Bert Scheffers krijgt het woord. Hij vertelt anekdotes over kerken. Een klein jaar terug is hij ook geweest. Eerst wil hij even het geheugen wat opfrissen. Maar het valt een beetje tegen wat daarvan is blijven hangen.
Waarom staat er ook alweer een haan op de toren van de kerk?
1e:symbool van vruchtbaarheid/waakzaamheid,
2e:Here Jezus zei tegen Petrus: Eer de haan heeft gekraaid zul je Mij 3 x verloochend hebben. Als er een kruis op de toren zit dan is de kerk vòòr de reformatie gebouwd als katholieke kerk. Heeft nu een protestantse kerk een kruis èn een haan dan is het vroeger een katholieke kerk geweest. De kerken hebben nu allemaal een haan op de toren. Heeft de haan een uitgewaaierde staart dan is het een protestantse kerk, heeft de haan een ingetrokken staart dan is het een katholieke kerk.
Tot zover deze opfrissing.
Allerlei eigen aardigheden van kerken, dorpen, mensen enzovoorts komen aan bod. Een korte impressie van de middag.
Weet u dat:
-er in Nederland nog 15.721 kerken open zijn en er 124 geloven zijn? In Amsterdam alleen al 187 kerken zijn gesloten?
-in de NH kerk te Ellewoudsdijk 1 x per 7 weken dienst is en maandelijks een zangdienst is met Oud Hollandse liederen?
-in Roswinkel met een glas jenever op de kansel de dominee niet meer sliste en dat deze dominee de kansel verliet via de leuning?
-in Middenbeemster geen verwarming is in de kerk? Een stoof met stukje turf in het testje de boel verwarmd?
-in Zuidbroek het verdachtenbankje in ere is hersteld?
-in Katlijk het Thomasluiden is vanaf 18.00 uur op Oudejaarsavond tot 06.00 uur nieuwjaarsdag? Er één klokkenstoel is waaraan iedereen mag touw trekken?
-in Nederasselt de kerkklokken onophoudbaar gingen luiden bij het omdraaien van een knop en dat de hele gemeente belde wie er was overleden?
-de kerk van Ammerstol verkeerd is gebouwd omdat de ingang naar het Oosten is?
-in Urk Eernewoude een roeiboot als kansel fungeert?
-in Wieuwerd, Anna Maria van Schuurman (5-11-1607) heeft gewoond. Zij als 3 jarig meisje de Heilige Schrift kon lezen, cimbaal en fluit speelde, kon handwerken als de beste, dit alles een gave van God was daar ze geen leermeester had, als godin bewierookt werd, zij uiteindelijk 32 talen sprak, in heel Europa bekend was, dat Anna Maria van Schuurman op 71 jarige leeftijd is gestorven, is begraven onder de kerkenmuur in Wieuwerd, er in Franeker een museum is waar alles over haar te zien is?
-Persingen het kleinste dorp van Nederland was met 1 kerk en 3 huizen?
-in Wijckel 7 x om de kerk werd gelopen voordat de begrafenis plaatsvond?
-er 3 kerken zijn in Nederland met een rieten dak t.w. in Babyloniënbroek, Katrijp en Bergen aan Zee?
-in Barneveld kerken zijn waarvan één 3000 zitplaatsen heeft en één 2000. En dat er zondags 10 verkeersregelaars zijn aangesteld? 
-in Wartena de vrouwen links zitten in de kerk en de mannen rechts en dat in de vrouwenbanken deuren zitten zodat er niet naar de benen gekeken kan worden?
-in Rhenen een kerk is met een dak van koperen centen?
Er is nog veel meer gezegd en er was nog veel meer te zeggen maar de tijd is om. Gerrie neemt het woord na deze ‘waterval van woorden’. We hebben genoten van al het gehoorde en de lachspieren zijn weer goed gebruikt. Namens iedereen spreekt ze, we zien terug op een mooie, gezellige middag.
Ook de fotoalbums die Bert heeft meegebracht nodigen uit om te bekijken. We sluiten samen af met gebed en zingen nog lied 393 “De dag door Uwe gunst ontvangen”
Tot de volgende keer op zaterdag 27 februari, bij leven en welzijn. Wel thuis.
voor meer foto's.....klik hier